Jak na potíže podnikatelů?
Soukromý podnikatel má svoji vlastní firmu. V té rozhoduje, v té dělá to, co považuje za to pro něj nejvýhodnější, v té se zasazuje o své příjmy a tudíž by měl být odměňován úměrně zde vynakládanému úsilí. Ovšem jak všichni dobře víme, ne vždy je tomu tak. Velice často se může takový soukromník činit daleko více než kdejaký zaměstnanec, a přesto se mu nedostává náležitého ocenění.
V životě podnikatelů zkrátka není nic jisté. Tito by měli mít takové příjmy, aby udrželi svůj podnik v chodu a pokud možno ho i neustále zdokonalovali, a zároveň by jim mělo zbývat dost peněz i na to, aby mohli vést spokojený život, jenže nejednou se nedaří a pak jsou i ony potřebné zisky nedosažitelné.
Často to dojde až tak daleko, že podnikatel nemá na živobytí a i jeho podnikání upadá, chřadne, ba klidně i bankrotuje. Protože bez peněz není živobytí, bez peněz nejsou investice, bez peněz není nic.
A co teď s tím? Když je zle, může se podnikatel pokusit o vyřešení stávajících problémů formou půjčky. Tu si lze teoreticky vzít, financovat s její pomocí to, co je potřeba, překonat těžké období a zase vést normální život.
Ovšem to je možné jedině tehdy, když někdo takový vytouženou půjčku dostane. A aby ji dostal, musí splnit celou řadu podmínek, jež finanční instituce obvykle nastavují ve snaze oddělit ty, kdo si půjčku zaslouží, od těch, u nichž by hrozilo nesplácení.
A když podnikatel nezvládne splnit podmínky nastavené v bankách? Pak může zamířit k daleko benevolentnějšímu nebankovnímu sektoru, kde se dá daleko jednodušeji získat hypotéka bez doložení příjmu. U té víceméně nehrozí, že by žadatel neuspěl kvůli nějakému záznamu v registrech dlužníků nebo nevalně vypadajícímu daňovému přiznání. Tady totiž stačí jenom mít nějaké příjmy a zaručit se za splácení zástavou nemovitosti a rázem tu jsou dotyčnému ochotni pomoci. Což je to nejdůležitější.