Jak se bránit proti hackerům
Kdo je vlastně hacker? Hacker je počítačový specialista nebo programátor, který má detailní znalosti fungování systému, jsou špičkami ve svém oboru, bohužel hacker je člověk, který tyto znalosti používá pro počítačové zločiny.
Pro tyto „mistry ve svém oboru“ je dnešní doba přímo ideální, kdy je trendem být on-line, k internetu dnes máme připojeno téměř všechno, od routeru, přes televizor, až třeba po osvětlení. Ovšem každé připojení má vždy svou slabinu, a opravdu „dobrý hacker“ na ní dokáže přijít.
Nejcitlivějším a nejčastěji zneužívaným nástrojem, jak se k Vám může hacker „nabourat“, je už samotný router, většina lidí o něm ví jen to, že mu prostě poskytuje připojení k internetu, zakoupí, vybalí, připojí a surfuje, pro hackery je to však ze všech Vašich zařízení to nejzajímavější, a právě většinou nejméně chráněné.
Většina routerů má automaticky přednastavené heslo, a pokud si ho nezměníte, vyjde to nastejno, jako kdybyste nechali klíč v zámku a odjeli na dovolenou, takže první věc, jakou udělejte hned po vybalení a zapojení je – změnit heslo.
Samozřejmostí by také měla být instalace antivirového programu, v tomto případě odborníci radí, i když některé firmy nabízejí verze zdarma, je lepší si zakoupit placenou ověřenou verzi, protože hackeři jsou vynalézaví, a můžeme se setkat s tzv. viry převlečenými za antiviry, z toho jasně vyplývá, že na tomhle se opravdu nevyplatí šetřit.
Pokud si chcete nastavit nové heslo, odborníci také radí, nepoužívejte jednoduchá hesla, jaké by hackeři mohli snadno uhodnout, ale složte si třeba heslo z počátečních písmen nějaké věty, která je důležitá jen pro Vás a Vaši rodinu.
Stejně jako chcete chránit svůj počítač, je nutné ochránit také mobilní telefon nebo tablet, u těchto zařízení většina lidí zapomene i na antivirus, který sám o sobě kolikrát nestačí. Je dobré si nainstalovat speciální programy. Kromě klasických antivirů jde například o aplikace, které se soustředí pouze na špionážní software a hledání trojských koňů.